Turbo
14-23 czerwca 2013
Krakowskie Przedmieście 5
00-068 Warszawa







wtorek, 25 czerwca 2013

Podziękowania

Pragniemy najserdeczniej podziękować wszystkim, którzy umożliwili nam zorganizowanie i wypromowanie Granic Rysunku.

Dziękujemy sponsorom, czyli: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Panu Mariuszowi Szubieoraz tym, którzy zgodzili się objąć naszą wystawę patronatem medialnym, czyli: Art Bazaar, Art&Business, Arteon, Artluk, Independent, Notes na 6 tygodni oraz TVP Kultura.

sobota, 15 czerwca 2013

Relacja z wernisażu

Uff! Po intensywnej pracy nad przygotowaniem wystawy wczoraj wreszcie nadszedł czas otwarcia!

Pragniemy podziękować wszystkim za przybycie. Mamy nadzieję, że wystawa wam się podobała i polecicie ją znajomym!

Oto krótka fotorelacja:














Na koniec przypominam, że wystawę będzie można podziwiać jeszcze do przyszłej niedzieli, codziennie od 15:00 do 19:00. Zapraszamy!

czwartek, 13 czerwca 2013

Kuratorki Granic Rysunku gośćmi Radia Kampus

W ubiegły wtorek Joanna Gzyra z Radia Kampus zaprosiła dwie spośród nas do udzielenia wywiadu. Opowiedziałyśmy co nieco o działalności Koła Naukowego Czarny Kwadrat i o tym, w jaki sposób wybierałyśmy prace na wystawę.

LINK DO WYWIADU

Trochę się stresowałyśmy, gdyż dla nas obu był to radiowy debiut, ale chyba nie wyszło tak źle ;)

środa, 12 czerwca 2013

Krótkie info o artystkach: Zuzanna Dolega i Joanna Bartosik

Dziś kończymy nasz cykl dwiema bardzo różnymi artystkami z różnych części kraju.

Zuzanna Dolega urodziła się w 1990 r. w Gdyni. Studiuje na III roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczęszcza do pracowni rysunku prof. Marii Targońskiej i pracowni malarstwa prof. Teresy Miszkin.

W swoich pracach - malarskich i rysunkowych - poszukuje organiczności form abstrakcyjnych oraz skupia się na wypracowaniu własnej (alchemicznej niekiedy) technologii malarskiej. Większość kompozycji malarskich obsesyjnie opiera na formie kwadratu - jako części składowej, jak i finalnej dzieła.




Joanna Bartosik, studentka III roku Grafiki Projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie szykuje się do obrony dyplomu, realizowanego w Pracowni Wydawnictw pod okiem prof. Mirosława Pawłowskiego.

W przyszłości chciałaby założyć własne wydawnictwo, projektować, ilustrować i wydawać książki. Lubi gry słowne i pieczenie ciastek.

Prace nadesłane na wystawę powstały w Pracowni Rysunku u prof. Bogdana Wojtasiaka.



Tym samym opisaliśmy już sylwetki wszystkich naszych artystów. Czy któreś dzieła szczególnie przypadły wam do gustu? Czy chcecie zobaczyć, co jeszcze wyszło spod rąk któregoś z naszych twórców? A może jesteście ciekawi wszystkich jednakowo?

Tak czy inaczej - zapraszamy serdecznie na wystawę!

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Plakat

Uwaga! Do otwarcia wystawy pozostały już tylko cztery dni. Z tej okazji przedstawiamy Wam projekt plakatu autorstwa naszej graficzki, Magdy Barganowskiej. Bardzo dziękujemy jej za nieocenioną pomoc! 


Rozglądajcie się a na pewno wypatrzycie nasz plakat na warszawskich ulicach oraz w wielu kawiarniach, pubach i restauracjach :)

niedziela, 9 czerwca 2013

Krótkie info o artyście: Piotr Kołakowski

Piotr Kołakowski urodził się w 1991 r. w Warszawie. Jest absolwentem ZPSP im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Obecnie studiuje na III roku Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego główną specjalizacją jest grafika wydawnicza u prof. Lecha Majewskiego, zaś specjalizacją dodatkową jest litografia u prof. Błażeja Ostoja Lniskiego. Malarstwo studiuje w pracowni prof. Stanisława Baja i Arkadiusza Karapudy na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Odkąd zaczął studia ciągle poszukuje siebie, swojej drogi, sposobu na życie. Stara się teraz jak najwięcej spróbować, poznać, zobaczyć i doświadczyć... 
W 2008 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Za rok 2011/2012 otrzymał wyróżnienie rektorskie na Wydziale Malarstwa. 
W 2013 roku brał udział w międzynarodowych warsztatach graficznych IP w Hadze (Lithography Workshop).

Przykładowe prace:





sobota, 8 czerwca 2013

Krótkie info o artystce: Magdalena Sawicka

Magdalena Sawicka, ur. w 1990 r. w Lublinie, obecnie studiuje na IV roku na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Zajmuje się przede wszystkim rysunkiem, ilustracją, a także malarstwem i grafiką. Uczęszcza do pracowni rysunku narracyjnego, prowadzonej przez Dariusza Vasinę i Jakuba Woynarowskiego. Interesuje ją przede wszystkim świat metafory, seksualności, ludzkiej ułomności oraz to, co odmienne, utajone.

W 2012 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność artystyczną. W tym roku została wyróżniona w konkursie, który odbył się przy okazji wystawy "Grafika roku". Brała udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych, oraz miała jedną wystawę indywidualną w galerii promocyjnej ASP Kraków.

Oto wybrane spośród delikatnych i jednocześnie bardzo sensualnych grafik Magdaleny Sawickiej:





czwartek, 6 czerwca 2013

Krótkie info o artystkach: Michalina Bigaj i Marta Tomczak

Michalina Bigaj, ur. w 1991 r., studentka III roku na wydziale rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w Pracowni Rzeźby I prowadzonej przez prof. Bogusza Salwińskiego. 
Najczęściej poruszanym przez nią tematem wyjściowym jest relacja kultury i natury. W swoich rzeźbach, instalacjach i obiektach stara się badać i obnażać wzajemne wpływy tych dwóch sfer. Interesują ją również interaktywne działania w przestrzeni, których celem jest nawiązanie dialogu z odbiorcą. 

Przykładowe dzieła:






Marta Tomczak urodziła się w 1987 roku w małej wiosce na Opolszczyźnie. Od kilku lat mieszka w Krakowie. Absolwentka wydziału polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, cześć studiów spędziła na paryskiej Sorbonie. Aktualnie kończy studia malarskie na krakowskiej ASP, gdzie powstaje praca dyplomowa pod kierunkiem profesora Andrzeja Bednarczyka. Wystawy indywidualne i zbiorowe w Krakowie, Opolu i Wrocławiu. Finalistka konkursu Wrocław Młodych Malarzy.
Jest przede wszystkim malarką zafascynowaną plastycznymi możliwościami ludzkiego ciała, czemu daje wyraz w swojej pracy dyplomowej tworząc wyraziste, ekspresyjne akty. Rysunek jest dla niej przede wszystkim eksperymentem, nieograniczonym, otwartym polem do ujmowania świata w poetyckie, metaforyczne obrazy.

Projekt "Tato":



Projekt "Twarzyczka":



środa, 5 czerwca 2013

Krótkie info o artystkach: Natalia Sieradzon i Paulina Walczak

Dziś będzie kilka słów o dwóch paniach z Katowic.

Po pierwsze, Natalia Sieradzon, ur. 23.06.1988 r. Studia rozpoczęła w 2011 r. w pracowni rysunku prof. Antoniego Kowalskiego.

Jej działalność artystyczna głównie wiąże się z podstawowymi technikami artystycznymi, jakimi są malarstwo klasyczne, czy naścienne (brała udział np. w artystycznym malowaniu wnętrza gliwickiego przedszkola) oraz rysunek. Jednak stara się poszerzać granice działania i poszukuje w dziedzinach takich jak instalacje czy obiekty. Z racji uczęszczania na zajęcia ze scenografii, wykonuje również makiety, a także bardziej praktycznie wykorzystuje daną wiedzę, biorąc udział w projekcie aranżacji wnętrza kawiarni Katowickiego Centrum Kultury. Ma nadzieję, że zbierane doświadczenia pomogą jej w realizowaniu dalszych pomysłów, a także przyczynią się do rozwoju na polu artystycznym.





Paulina Walczak, ur. 01.05.1989 r. w Katowicach. Studentka czwartego roku malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Cieślika w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W ramach studiów zajmuje się m.in rysunkiem w pracowni prof. ASP dr hab. Macieja Linttnera oraz sitodrukiem w pracowni prof. Waldemara Węgrzyna.

W 2011 r. zdobyła I nagrodę w XIX Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha, organizowanym przez Fundację Elektrowni Rybnik. Brała też udział w wielu wystawach i projektach, np. O!braz - Galeria Billboardowa w Katowicach w 2013 r., czy Wystawa fotografii studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie; „ Granica”;  Galeria Rondo Sztuki. Pracowała też przy renowacji polichromii z XV wieku w Sanktuarium w Lubecku.



Ostatnio pracuję nad cyklem obrazów  „ Tu byłam…” Są to obrazy pełne kropek, punktów, mają częściowo przypominać wartość druku, ale i przywoływać wrażenie drgania, majaczenia. Mają działać jak wspomnienia. Istotnym elementem jest to, że opowiadają o człowieku za pomocą przestrzeni, bądź umiejscawiając go w pewnej przestrzeni. Niekiedy mamy wrażenie, że go tam nie ma, ale wiemy, że był, bo pozostał po nim ślad. Jego sylweta niczym duch świadczy o przemijaniu.




poniedziałek, 3 czerwca 2013

Krótkie info o artyście: Trevor Phillips

Trevor Phillips, urodzony w 1983 r. w Kalifornii, USA, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki (pracownie: fotografia/intermedia – prof. Agata Pankiewicz oraz rysunek – prof. Darek Vasina), ukończył również Leith School of Art w Edynburgu.

Brał udział w wystawach zbiorowych (m.in. K jak kosmos – Galeria Mieszkanie w Poznaniu, Interior/exterior – Galeria Humberta 3, Krótkie historie – Zbiornik Kultury w Krakowie), jak i indywidalnych (Stan pomiędzy - Galeria Łącznik w Krakowie, Transmission - Total Kunst Gallery w Edynburgu). Prowadził warsztaty w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz w Galerii MOCAK. Współpracuje z grupami artystycznymi Banda oraz Gili-Gili.

Prace wykonuje w technice rysunku, animacji, fotografii, tworzy instalacje oraz wykorzystuje własne eksperymentalne techniki mieszane. Jego prace eksplorują relacje pomiędzy tym co wewnętrzne a tym co zewnętrzne oraz poruszają temat pamięci, jako formy tożsamości.

Wybrane prace:






Więcej informacji o działalności artystycznej Trevora Phillipsa można znaleźć na stronie internetowej: